Kniha - Levice a okolie z neba

SKU 9788081442735
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442735
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 256
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Matej Schwarzbacher
Autor: Adriana Drugová
Autor: CBS Flying Team

Hlavnou pamiatkou historického centra Levíc je hrad z druhej polovice 13. storočia. V dobe vzniku slúžil ako strážna pevnosť obchodných ciest, ktoré viedli k banským mestám na strednom Slovensku. V areáli hradu sa nachádzajú ďalšie dôležité historické budovy. Patrí k nim rozľahlý Dobóov kaštieľ z roku 1571 a Tekovské múzeum. Vo svojich zbierkach zhromažďuje archeologické, historické, národopisné, vlastivedné a prírodovedné predmety z regiónu.
Spoznávanie Levíc sa však návštevou centra ani zďaleka nekončí. Architektonické pamiatky sú rozsiate po celom okolí mesta. Najstaršou z nich je emporový kostolík z 12. storočia v mestskej časti Kalinčiakovo. Okolo kostolíka vedie novovytvorená cyklotrasa, na ktorej sú najzaujímavejšie časti mesta. Ani za inými pamiatkami však netreba ísť ďaleko. Secesná budova, kde už vyše storočia sídli učiteľský ústav, čnie priamo nad historickým jadrom. V meste sa zachovala aj židovská synagóga z roku 1883. A komu sa zunuje história, môže navštíviť Tekovskú hvezdáreň. Za osobitnú zmienku stojí levická Kalvária. Na jej vrchu sa vypína sedem metrov vysoký kríž, osadený na bývalej telekomunikačnej veži. Pri návšteve Kalvárie pookreje duša aj telo. Pri západe slnka sa posledné lúče odrážajú od mohutného kríža a Kalvária pôsobí priam magickým dojmom. Na mieste troch chotárov akoby ožila história. Staré viničné domčeky, ktoré miestni nazývajú hajloky, okúsili zub času. Na sedemdesiatich hektároch viníc je ich okolo dvestopäťdesiat. Význam Krížneho vrchu vzrástol najmä počas tureckých vojen. Vojenská posádka v meste vtedy patrila k najväčším odberateľom vína. Levické vinohrady sú súčasťou Nitrianskej vinohradníckej oblasti.
Obľúbeným miestom na turistiku je vrch Vápnik (Šiklóš) a národná prírodná rezervácia Horšianska dolina. Vápnik sa preslávil aj udalosťami počas druhej svetovej vojny, na počesť ktorých bol na vrchu postavený pätnásť metrov vysoký pamätník Červenej armády. Pamätník slúži aj ako rozhľadňa a po výstupe naň sa návštevníkom naskytne panoramatický výhľad na ďaleké okolie mesta.
Inšpirujte sa a zavítajte do Levíc a okolia!
+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This