NOVINKA! Ručne maľovaná mapa dolné Ponitrie a Požitavie deťom

23. júla 2023

Novinky

Na svete existuje už dvadsiatretia ručne maľovaná mapa deťom, ktorá nám umožňuje objavovať krásy jedinečného regiónu dolného Ponitria a Požitavia na bicykloch. Vďaka tejto mape je možné jednoducho nájsť a preskúmať najkrajšie miesta, ako sú malebné dedinky, úchvatné údolia a panoramatické výhľady na pohoria Vtáčník, Považský Inovec a Pohronský Inovec.

Ponitrie a Požitavie

Časť Slovenska ovlažovaná vodami Nitry a Žitavy sa cíti oddávna bezpečne. Chránená pohoriami Vtáčnik, Považský Inovec a Pohronský Inovec ďalej pokojne klesá do úrodnej Podunajskej nížiny. Oddávna sa tam bezpečne cítili aj ľudia, ktorí sa na týchto miestach usádzali a napísali mnoho príbehov a kapitol vo veľkom románe nášho národa i tejto časti Európy.Veď práve v Nitre okolo roku 800 knieža Pribina zjednotil kmene Slovenov do Nitrianskeho kniežatstva. Neskôr vznikla Veľká Morava. V čase najväčšieho rozmachu za vlády kráľa Svätoplukasa rozprestierala na území takmer celej strednej Európy… Dnešné Ponitrie a Požitavie je na prvý pohľad, ale aj pri osobnej skúsenosti príjemný región, v ktorom sa čoraz silnejšie nadychuje zaujímavý turizmus s prívlastkom vidiecky. Aj preto, že je prirodzene podporený prírodnými krásami či jedinečnými živočíchmi, historickými pamiatkami a neustále vznikajúcimi atrakciami dneška. A aj šťavnatou vinohradníckou tradíciou a ďalšími silnými putami s našimi predkami.Takými sú napríklad historické pamiatky. Spomeňme aspoň impozantný benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku a romantické a zároveň tajomné zrúcaniny hradov v Hrušove či v Oponiciach. Bohatú históriu pripomínajú viaceré múzeá s pozoruhodnými exponátmi v stálych expozíciách či výstavách, napríklad Ponitrianske múzeum v Nitre či Mestské múzeum v Zlatých Moravciach. „Na svet sa dívajme zhora, tam je škola, tam les…“ spieval populárny slovenský spevák o tom, že pohľad na svet z výšky je povzbudzujúci. Možnoto povedať aj o rozhľadniach na Vápennom vrchunad obcou Skýcov v Podhoranoch, v Drieňovom- -Jedľových Kostoľanoch, Plieškoch-Žikave či v Klasove. A keď zídeme dolu, môžeme sa kochať krásami fauny a flóry v národnej prírodnej rezervácii Zoborská lesostep, okúpať sa v termálnej vode Thermalparku Nitrava, zajazdiť si na koni na niektorom z rančov či vyskúšať cyklistické zručnosti v Cykloparku Veľké Zálužie…

A čo vás ešte v tomto regióne čaká?

Rozprestrite si maľovanú cyklomapu dolného Ponitria a Požitavia a odhalíte všetko, čo tento región ponúka. Vyberte si svoj cieľ a cyklo-výprava môže začať.

Prečo sme sa pustili do tohto projektu?
Aby sme deti vytiahli nielen od počítačových hier, tabletov, či mobilov, ale aby sme im už od malička ukázali, že voľný čas je možné tráviť aj niečím zmysluplným. Či už by to bola cyklistika, alebo objavovanie krás nášho čarovného Slovenska. A v neposlednom rade, aby sme im dali možnosť vstúpiť do projektu aj svojou kreatívnou, či umeleckou tvorbou prostredníctvom ich kresbičiek.

Kto sa na projekte podieľa?
Prostredníctvom nadácie Úsmev ako dar, zapájame do projektu aj deti z detských domovov, aby aj ony pocítili, že nie sú na okraji spoločnosti, že aj ony môžu dokázať svoju dôležitosť a jedinečnosť. Domováci nám kreslia kresbičky, ktoré budú niesť naše mapy, a my im zasponzorujeme víkendové tábory. Zároveň ich v spolupráci s Detskou tour Petra Sagana zasvätíme do tajov cyklistiky. Pre bezpečnosť a aktuálnosť všetkých cyklotrás sme do projektu zapojili Slovenský cykloklub (SCK).

A aby projekt mohol vzniknúť, boli ste to aj vy, partneri z dolného Ponitria a Požitavia, ktorí ste pomohli.

Všetkým, kto sa na projekte maľovaná cyklomapa dolné Ponitrie a Pžitavie deťom podieľali, srdečne ďakujeme!