NOVINKA! Cyklomapa Podpoľanie deťom

2. marca 2022

Novinky

Dvadsiataprvá ručne maľovaná mapa deťom uzrela svetlo sveta. Poďme spoločne objavovať krásy unikátneho regiónu Podpoľanie na dvoch kolesách. Vďaka našej mape sa  celkom jednoducho dostanete na tie najkrajšie miesta. Objavovať môžete dedinky, údolia a výhľady. Cyklochodníky vás  zavedú k vodopádom, ku detvianskym krížom, ale takisto vás nenápadne zavedú do zaujímavých kostolov, múzeí či galérií.

Aké je Podpoľanie? Zaujímavé, svojrázne a najmä celkom iné. Na potulkách po tejto časti Slovenska objavíte krásu podhorskej krajiny, jej prírodné zaujímavosti, lesy, potoky aj minerálne pramene. Ľudia tu nažívajú spokojne v mestách, v obciach, ako aj na lazníckych usadlostiach roztrúsených na úpätí Poľany. Ak ste na lazoch ešte neboli, pripravte sa na to, že vám dych vyrazia obrovské lúky, kilometre ciest a iba zopár domov. Chceli by ste takto bývať? Možno viete, že samotná Poľana je stratovulkán. Znamená to, že ju vytvorila láva a kedysi bola aktívnou sopkou. Dnes patrí medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe. Jej územie je chránenou krajinnou oblasťou a aj jej okolie zdobia rôzne pozostatky sopečnej činnosti. Najmä skalné bralá, ktoré využívajú pri tréningu napríklad skalolezci. V mape nájdete Bátovský balvan, Jánošíkovú skalu a aj na čarovný vodopád, ktorý vytvára Bystrý potok. Ešte omnoho viac zaujímavých tipov na výlet nájdete va našej cyklomape Podpoľania. 

A čo vás ešte v tomto regióne čaká?
Rozprestrite si maľovanú cyklomapu Podpoľanie a odhalíte všetko, čo tento región ponúka. Vyberte si svoj cieľ a cyklo-výprava môže začať.

Čo je na maľovanej cyklomape Podpoľanie deťom zaujímavé a výnimočné?

  • krajina na mape je zachytená z perspektívy, ktorá je ľahko čitateľná aj dieťaťu
  • obsahuje overené a bezpečné cyklotrasy Slovenským cykloklubom
  • obsahuje všetky významné zaujímavosti regiónu
  • kresbičky do mapy tvorili deti z regiónu a deti z detských domovov

Prečo sme sa pustili do tohto projektu?
Aby sme deti vytiahli nielen od počítačových hier, tabletov, či mobilov, ale aby sme im už od malička ukázali, že voľný čas je možné tráviť aj niečím zmysluplným. Či už by to bola cyklistika, alebo objavovanie krás nášho čarovného Slovenska. A v neposlednom rade, aby sme im dali možnosť vstúpiť do projektu aj svojou kreatívnou, či umeleckou tvorbou prostredníctvom ich kresbičiek.

Kto sa na projekte podieľa?
Prostredníctvom nadácie Úsmev ako dar, zapájame do projektu aj deti z detských domovov, aby aj ony pocítili, že nie sú na okraji spoločnosti, že aj ony môžu dokázať svoju dôležitosť a jedinečnosť. Domováci nám kreslia kresbičky, ktoré budú niesť naše mapy, a my im zasponzorujeme víkendové tábory. Zároveň ich v spolupráci s Detskou tour Petra Sagana zasvätíme do tajov cyklistiky. Pre bezpečnosť a aktuálnosť všetkých cyklotrás sme do projektu zapojili Slovenský cykloklub (SCK).

A aby projekt mohol vzniknúť, boli ste to aj vy, partneri z Podpľania  ktorí ste pomohli.

Všetkým, kto sa na projekte maľovaná cyklomapa Podpoľanie deťom podieľali, srdečne ďakujeme!