Dvadsiatadruhá ručne maľovaná mapa deťom je na svete. Poďme spoločne objavovať krásy jedinečného regiónu dolného Spiša na dvoch kolesách. Vďaka našej mape sa celkom jednoducho dostanete na tie najkrajšie miesta. Objavovať môžete dedinky, údolia a výhľady. Cyklochodníky vás privedú k vodopádom, k Spišškému hradu, do jaskýň, ale takisto vás nenápadne zavedú do zaujímavých kostolov, múzeí či galérií.
Medzi Gemerom a Šarišom sa nachádza región Spiš. Tvorí ho Hornádska kotlina, Spišsko-gemerský kras a tiež Slovenský raj, Volovské vrchy, Branisko a Levočské vrchy. Aby sa vám to ľahšie hľadalo na mape Slovenska, hľadajte mestá ako Spišská Nová Ves, Levoča či Gelnica. Nájdete ich v Košickom kraji a v Prešovskom kraji. Celý Spiš jeteda veľmi pekný, pestrý, kopcovitý aj rovinatý a počas celého roka zaujímavý, plný príležitostí na dobrodružstvá a nové zážitky. Možno ste nevedeli, že niektoré časti tohto regiónu boli osídlené už v paleolite. Teda pred niekoľkými miliónmi rokov, pred dobou ľadovou, pred všetkým, čo poznáme dnes. V 13. – 15. storočí prišli na Spiš nemeckí kolonisti. Práve oni najlepšie vedeli, ako ťažiť nerasty, raziť bane a získať z nich čo najviac. Začali rásť mestá ako Levoča. Keď sa končil temný stredovek a začínal sa novovek, dolný Spiš bol jednou z najvýznamnejších oblastí vtedajšieho Uhorska. Spiš sa však zmenil a dnes je tu baníctvo takmer zabudnutým remeslom. Pribudla diaľnica, ktorá privádza turistov, aby objavovali tajomné zákutia, historické pamiatky, starobylé mestá, stredoveké hrady, úžasné kaštiele a vzácne kostoly o čosi rýchlejšie a pohodlnejšie. Nechýba ani vlakové spojenie a, samozrejme, množstvo zaujímavých cyklotrás, ktoré spoločne objavíme. Pre tých, ktorí históriu už dávno poznajú, je dolný Spiš splneným snom. Národný park Slovenský raj, jeho tajomné tiesňavy, vodopády či jaskyne sú skvelým miestom, kam treba zájsť, keď sa chceme vyhnúť ruchu miest či autám na cestách. Či už sa vyberieme objavovať prírodu, alebo sa rozhodneme túlať po uličkách miest a dedín, stále budeme mať čo spoznávať. Spišský hrad a jeho okolie so Spišskou Kapitulou, Kostol sv. Jakuba v Levoči a jeho najvyšší drevený oltár na svete, Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Mariánsku horu či najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku, ktorá zdobí Kostol nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, kde si môžeme pozrieť aj zvieratká v najmenšej slovenskej ZOO. Najväčší travertínový útvar na Slovensku sa volá Dreveník a najlepšie člnkovanie či kúpanie si užijete, ak navštívite vodnú nádrž Palcmanská Maša.
A čo vás ešte v tomto regióne čaká?
Rozprestrite si maľovanú cyklomapu dolného Spiša a odhalíte všetko, čo tento región ponúka. Vyberte si svoj cieľ a cyklo-výprava môže začať.
Prečo sme sa pustili do tohto projektu?
Aby sme deti vytiahli nielen od počítačových hier, tabletov, či mobilov, ale aby sme im už od malička ukázali, že voľný čas je možné tráviť aj niečím zmysluplným. Či už by to bola cyklistika, alebo objavovanie krás nášho čarovného Slovenska. A v neposlednom rade, aby sme im dali možnosť vstúpiť do projektu aj svojou kreatívnou, či umeleckou tvorbou prostredníctvom ich kresbičiek.
Kto sa na projekte podieľa?
Prostredníctvom nadácie Úsmev ako dar, zapájame do projektu aj deti z detských domovov, aby aj ony pocítili, že nie sú na okraji spoločnosti, že aj ony môžu dokázať svoju dôležitosť a jedinečnosť. Domováci nám kreslia kresbičky, ktoré budú niesť naše mapy, a my im zasponzorujeme víkendové tábory. Zároveň ich v spolupráci s Detskou tour Petra Sagana zasvätíme do tajov cyklistiky. Pre bezpečnosť a aktuálnosť všetkých cyklotrás sme do projektu zapojili Slovenský cykloklub (SCK).
A aby projekt mohol vzniknúť, boli ste to aj vy, partneri z dolného Spiša, ktorí ste pomohli.
Všetkým, kto sa na projekte maľovaná cyklomapa dolný Spiš deťom podieľali, srdečne ďakujeme!